Поетапна схема програми
Програма може бути умовно розділена на 4 етапи. 1) Етап, що передував влаштуванню в центр («дореабілітаційний») 2) Етап активної терапевтичної інтервенції; 3) Етап формування стійкої ремісії і 4) Етап протирецидивної і підтримуючої терапії. Кожен з етапів має власну стратегію і відрізняється від інших вмістом і тривалістю. Разом з тим, всі вони складають єдине нерозривне ціле в досягненні головної мети і тому, слід мати на увазі, що розділення значною мірою умовно.
1-й етап. Дореабілітаційний
Тривалість дореабілітаційного етапу варіюється від 1 до 4 тижнів. На цьому етапі пацієнт відвідує збори АА, НА і 2 консультативних сесії з інструктором. Співробітники проводять бесіду з членами сім’ї (чоловік, батьки).
Завдання «дореабілітаційного» періоду – забезпечити мотивацію і готовність до співпраці пацієнта і, по можливості, залучити членів його сім’ї в процес одужання. На цьому етапі пацієнт і його сім’я знайомляться з принципами і завданнями програми, узгоджують свої інтереси і очікування з можливостями програми, отримують консультацію співробітника по телефону або в індивідуальній бесіді, знайомляться з літературою. При необхідності проводиться серія подібних консультацій. У разі недостатньої вмотивованості пацієнта і високу ймовірність того, що він не втримається в реабілітаційній програмі, рекомендується відвідування зборів АА або НУ, а також, повторна консультація через 2 – 4 тижні після першого звернення.
Оцінка ефективності 1-го етапу. Успішність цього етапу оцінюється по готовності пацієнта брати участь в реабілітаційній програмі, що підтверджується підписанням контракту. Додатковими показниками успішності служать відвідування пацієнтом зборів груп самодопомоги АА і НА і освітніх програм центру (за умови невжиття ним наркотиків протягом 24 годин).
Примітка. Оскільки залежний часто амбівалентний по відношенню до своєї хвороби, то лікування повинно бути доступним для нього в будь-який момент, коли він відчуває потребу, висловлює достатню вмотивованість і готовність почати лікування. В такому випадку пацієнт може бути прийнятий в програму реабілітації вже при першому зверненні в центр. Перед надходженням в реабілітаційний центр для проходження реабілітаційної програми, пацієнт проходить сесію індивідуального та сімейного консультування з інструктором або терапевтом.
2-ий етап. Активна інтервенція, починається з моменту вступу пацієнта в програму реабілітації (відповідає програмі стаціонару або денного стаціонару). Тривалість етапу 1,5 – 2 місяці.
Метою етапу активної інтервенції є подолання пацієнтом його заперечення і амбівалентності, а також досягнення і збереження абстиненції, навчання первинним навичкам життя без наркотиків.
У цей період контакти пацієнта зі звичним навколишнім середовищем зводяться до мінімуму. Як правило, обмежуються відвідання родичів, виключаються перегляд телепередач і розважальних фільмів, читання художньої літератури. Активне психотерапевтичне втручання не відкладається до моменту, коли у пацієнта зникнуть симптоми гострого абстинентного синдрому, а починається з моменту надходження в стаціонар.
Весь час і всі зусилля персоналу, присвячені одному: зміни поведінки, мотивації, переконань, емоційних реакцій пацієнта, таким чином, щоб максимально посилити ефективність терапії, і сприяти утриманню пацієнта в програмі.
Однією з перших інтервенцій є докладний опис проблем, що призвели пацієнта в центр. Цей процес виглядає як спільне заповнення індивідуальної статистичної картки пацієнта (історії хвороби) співробітником і пацієнтом (є складовою частиною індивідуального консультування), проте в, той же час переслідує певні психотерапевтичні цілі. При складанні опису хвороби консультант структурує інформацію, отриману від пацієнта, таким чином, щоб той мав можливість усвідомити в повному обсязі, які розлади мають місце у всіх сферах його життя. Опис зачіпає не тільки питання медичного або суто психологічного характеру, а й проблеми пов’язані з порушенням закону, фінансові, працевлаштування, які пов’язані дуже тісно з вживанням ПАР. Часто стан пацієнта в перший день не дозволяє закінчити опис, тоді робота триває в наступні дні. В середньому процес опису хвороби займає не менше 3-х годин.
Програми 2-го етапу лікування наркоманів
Теми індивідуального і групового консультування:
- Концепція лікування і відповідні симптоми при хімічній залежності (ХЗ).
- Люди, місця, речі, що викликають у пацієнта бажання вживати ПАР.
- Структура особистого часу.
- Жага до вживання.
- Ситуації підвищеного ризику.
- Соціальний пресинг до вживання.
- Вимушена сексуальна поведінка.
- Гострі симптоми, що виникають після відмови від вживання звичного наркотику, способи їх подолання.
- Вживання інших наркотичних речовин (алкоголю, ліків, не прописаних лікарем, і ін.).
- Участь в групах АА і НА.
Крім того, групове консультування включає покрокову роботу по «Програмі 12 Кроків». Тема для обговорення на кожній сесії може бути задана або консультантом, або бути обрана відповідно до індивідуальних потреб пацієнта на даному етапі лікування. Однак, при проведенні консультування повинні бути розглянуті всі зазначені теми.
Освітня програма охоплює такі області:
- Інформаційні заняття по концепції хвороби;
- сімейна освіта;
- сексуальна освіта;
- філософію духовності;
- антистресову програму;
- профілактика інфекційних захворювань (гепатит, ВІЛ і т. д.).
Метою проведення освітніх програм є зміна у пацієнта ставлення до вживання ПАР і формування уявлення про вживання, як про патологічний потяг, яким можна навчиться керувати.
Основні теми інформаційних занять по концепції хвороби і одужання:
Теми занять:
- Наркоманія, алкоголізм – хвороба.
- Природа залежності.
- Ознаки залежності.
- Симптоми залежності.
- Форми психологічного захисту у залежних.
- Психологія залежних людей.
- Лімбічна система. Нейробіологічна теорія залежності.
- Програма одужання АА і НА.
- Негативні особистісні характеристики.
- Рецидиви (зриви) і стратегії їх профілактики.
- Психологічні чинники формування залежності.
- Сором і вина.
Сімейна освіта
Теми:
- Алкоголізм і наркоманія – хвороба сімейна.
- Дисфункціональні сім’ї. Що це?
- Співзалежність: ознаки і симптоми.
- Інтервенції.
- Залишити з любов’ю. Як члени сім’ї можуть допомогти залежним.
- Зайнятися собою. Що це означає?
- Вплив сім’ї на тверезість
Сексуальна освіта:
Мета проведення занять з сексуальної освіти формування у пацієнта усвідомлення власних сексуальних проблем і здатності їх подолання, без вживання хімічних речовин, і безпечно для свого здоров’я, і здоров’я інших людей. Теми:
- Залежна сексуальна поведінка.
- Комплекси.
- Дилема провини в сексуальній поведінці.
- Сексуальний сценарій.
- Сексуальна агресія.
- Полюбити своє тіло.
- Маструбація.
- Сексуальне утримання.
- Любов, закоханість і залежність.
- Інтимність.
- Близькість як якість психологічної зрілості особистості.
Філософія духовності:
Мета проведення занять з філософії духовності – формування у пацієнта духовних цінностей і потреб і почуття причетності з силою, більшою, ніж він сам, що допоможе йому сформувати стиль життя, вільний від наркотиків.
Теми:
- Поняття духовності.
- Три основні компоненти одужання: чесність, відкритість, готовність намагатися.
- Духовні потреби та цінності.
- Концепція Вищої сили в процесі одужання.
Антистресова програма:
Мета проведення антистресової програми – навчити пацієнтів справлятися з напруженими життєвими ситуаціями і технікам розслаблення без вживання ПАР.
Заняття з профілактики інфекційних захворювань:
Метою цих занять є інформування пацієнтів про інфекційні захворювання, супутніх вживання ПАР, і методів профілактики, формування у пацієнтів відповідальності за їхнє здоров’я і здоров’я інших людей.
Оцінка ефективності 2 – го етапу: Успішність цього етапу оцінюється по готовності пацієнта зберігати абстиненцію і продовжувати участь в подальшій терапевтичній програмі, за ступенем залученості в процес терапії, по змінам, що відбуваються з особистістю пацієнта (Мислення, емоційне реагування, поведінка, фізичне здоров’я).
3-ий етап. Формування стійкої ремісії. Тривалість етапу становить від 3 до 4 місяців.
У цей період пацієнт проходить програму денного стаціонару (варіант 2), амбулаторну програму і програму підтримуючої терапії. Програма передбачає участь пацієнта в груповому та сімейному консультуванні, освітніх сесій, ведення щоденника емоційних станів, роботу по кроках, відвідування зборів АА або НА і роботу зі спонсором за програмою 12 Кроків. Метою даного етапу є формування у пацієнта нового стилю життя без наркотиків, розуміння своїх цінностей і життєвих завдань на новому більш високому рівні і навчання техніці профілактики рецидивів. Пацієнт поступово входить в сімейну і соціальне середовище. За допомогою співробітників і членів терапевтичної спільноти він опановує нові для себе або забутими прийомами міжособистісного спілкування, емоційного реагування, навичками вирішення можливих конфліктів, освоює моделі тверезої поведінки, встановлює нові соціальні зв’язки, які не пов’язані з вживанням ПАР. На цьому етапі пацієнт має постійну можливість отримувати підтримку персоналу і спільноти АА, НА, консультуватися щодо наслідків своєї поведінки і емоційних реакцій, розвивати інші, в порівнянні з минулими, соціальні зв’язки.
Важливою складовою частиною даного етапу є активне (не менше 5-ти разів на тиждень) відвідування зборів АА або НА і робота зі спонсором. До моменту закінчення етапу пацієнт повинен підготувати спільно з консультантом (психологом) розгорнутий план підтримуючої терапії та подальшої роботи, з виявленими в процесі лікування, психологічними проблемами (емоційні, интерперсональние, поведінкові).
Програми 3-го етапу реабілітації наркоманів
Теми індивідуального і групового консультування.
- Інструменти запобігання рецидиву
- Визначення процесу рецидиву, його початок і розвиток.
- Взаємини в одужанні
- Розвиток способу життя, вільного від наркотиків
- Духовність і релігійність. Система цінностей.
- Сором і вина.
- Особистий досвід, особистісний ріст, самооцінка.
- недоліки характеру
- Розуміння і задоволення власних потреб.
- Подолання гніву і злості.
- Релаксація і час відпочинку.
- Робота і управління грошима.
- Трансформація залежної поведінки, пошук нових моделей.
- Само-турбота. Асертивна поведінка.
Крім того, групове консультування включає покрокову роботу за програмою 12 Кроків. Зокрема:
- Робота по 1-му кроку. Капітуляція і визнання.
- Робота по 2-му кроку. Опора на здорове оточення, групові сили.
- Робота по 3-му кроку. Готовність визнати Вищу Силу, свідома відмова від спроб контролю свого душевного стану.
Робота по 10-11 кроків. Постійна готовність намагатися, прагнення до зміни свого стану, Життя сьогоднішнім днем, принцип Тут-І-Зараз. Тема для обговорення на кожній сесії може бути задана або консультантом, або бути обрана відповідно до індивідуальних потреб пацієнта на даному етапі лікування. Однак при проведенні консультування повинні бути розглянуті всі зазначені теми. Освітня програма третього етапу повторює теми другого етапу на поглибленому і розширеному рівні.
Волонтер центру “Рецена”
Ми маємо рішення! Телефонуйте! Працюємо 24/7
+38 (096) 381-36-70Безкоштовна консультація та запис на прийом
- Опубліковано: